De saamhorigheidsgroep

De saamhorigheidsgroep
Besprekingen
Heimwee naar Haarlem
Merijn de Boer schrijft over een groep idealisten, bij wie recreatie het liefst gezamenlijk en naakt gebeurt.
Herinnert u zich de tijd dat idealisme nog bestond? Grofweg: van 1970 tot half jaren 80 ? Het is een tijdperk waarin werd geëxperimenteerd met communes en vrije liefde, waarin een links rechtvaardigheidsgevoel heerste dat in Nederland calvinistische trekken kreeg, en de angst voor kruisraketten en afkeer van auto's en verspilling breed gedragen werd. Een episode waar een deel van de jongeren van nu naar terugverlangt, ook al waren ze toen nog niet geboren.
Wie wel midden in die idealistische jaren geboren werd, is de achtendertigjarige schrijver Merijn de Boer. Na twee verhalenbundels en twee romans verrast hij de lezer opnieuw , nu met de wonderlijke romanwereld van De Saamhorigheidsgroep. De Boer kent, zo vertelt hij in interviews, de Saamhorigheidsgroep omdat zijn ouders er lid van waren. Hij verspreidde een babyfoto van zichzelf met een anti-kruisraket truitje. De Saamhorigheidsgroep in de roman is echter vooral aan De Boers fantasie ontsproten, en dat levert een ge…Lees verder
Naakt dansen en theeleuten
De Haarlemse idealisten in de nieuwe roman van Merijn de Boer blijven een beetje flets. Waar de schrijver zijn ironie durft te laten varen, wordt het meeslepend.
Ze steunen de albinobevolking in Zimbabwe, blinde mijnwerkers in Wallonië, gehandicapte prostituees in Honduras, lesbische radiopioniers in Tanzania, analfabete Afghanen en moeders zonder mannen in Zaïre. Ja, minderheidsgroepen kunnen rekenen op de ongebreidelde steun van de Saamhorigheidsgroep, een kliekje Haarlemse idealisten dat de hoofdrol speelt in de gelijknamige nieuwe roman van Merijn de Boer (1982). 'Als iemand bijvoorbeeld én arbeidsongeschikt én allochtoon én homofiel was, dan kon die wat hen betreft eigenlijk al niks meer fout doen. Als zo iemand ook nog eens in de derde wereld woonde, dan kwam diegene in aanmerking voor financiële steun uit Haarlem.'
Begin jaren tachtig zaten De Boers ouders in deze groep, waarvan elk lid 10 procent van zijn inkomen doneerde aan gezamenlijk gekozen goede doelen. Van hen kent De Boer verhalen over bijeenkomsten, wekelijkse wandeltochten en breiende mannen. Zelf herinnert hij zich niets meer van…Lees verder
De Saamhorigheidsgroep
Eerste zin. Ambassadeur Bernhard Wekman, permanent vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties in New York, stond ergens tussen drie en vier uur ’s nachts voor het raam van de Nederlandse residentie aan Beekman Place, dronken, uitkijkend over de East River, Roosevelt Island en de lichtjes van Long Island City, zich afvragend hoe het ook alweer zat met die beroemde uitspraak: ‘Wie jong is en links…’ Nee, zo was het niet.
Het is 2018 wanneer Bernhard over New York staat uit te kijken en terugdenkt aan zijn jonge jaren, toen hij deel uitmaakte van de Saamhorigheidsgroep, een stel linkse idealisten dat tegen kernwapens demonstreerde en knuffelbijeenkomsten organiseerde. Een van de leden van die groep, Bronno, die hij sinds 1983 niet meer heeft gezien, is die dag helemaal uit Haarlem naar hem toe gekomen, op zijn sandalen nog wel, omdat ze met de groep handtekeningen ingezameld hebben voor Tibet en van Bernhard verwachten dat hij omwille van hun oude vriendschap China daarover in de Veiligheidsraad zal interpelleren.
Maar was het wel vriendschap geweest, toentertijd, vraagt Merijn de Boer zich in De Saamhorigheidsgroep af. Bernhard had zijn schermvriend Felix een keertje vergezeld naar een bijeenkomst, was er smoorverliefd geworden op Liza en was daarom lid geworden. Hij beloofde voortaan tien procent van zijn diplomatenwedde af te zullen staan voor het goede doel, maar hij deed dat niet uit ide…Lees verder
Groepsgevoel lijdt onder zakelijke wip
Merijn de Boer schrijft onderhoudende roman, vol kleine absurdistische scènes, over clubje linkse vrienden.
Idealen zijn gratis en kosten niets, je trekt ze aan als makkelijk zittende kleren, maar voor het radicaal en consequent leven naar die idealen betaal je een flinke prijs. Dat is in een notendop de thematiek van boeken en films die gaan over het leven in een commune. Het experiment eindigt natuurlijk met conflicten, desillusie, vlucht of ontbinding van de helemaal-niet-zo-ideale leefgemeenschap. In 'De saamhorigheidsgroep' beschrijft Merijn de Boer een clubje linkse vrienden in de vroege jaren tachtig, zowel mannen als vrouwen (ook getrouwde stellen) die avondenlang praten over politiek, die wandelen en fietsen, knutselen en knuffelen en vooral eindeloos vergaderen over de steun aan goede doelen waarvoor ze tien procent van hun inkomen inleveren. Een commune light, zou je kunnen zeggen, het enige wat de leden niet samendoen is in hetzelfde huis wonen.
De diplomaat Bernard laat zich door een vriend meenemen naar een bijeenkomst van de saamhorigheidsgroep. Zo komt hij terecht …Lees verder